Bilgisayarınız İlk Günkü Gibi Hızlı Olsun: Deep Freeze

deepfreeze

Deep Freeze Nedir?

Deep Freeze bilgisayarın format atıldığı andaki gibi hızlı olup zararlı programlara karşı korunması için uygulanan bir işlemdir. Bilgisayar üzerinde yapılan işlemlerin C sürücüsü üzerinden gerçekleşmesi ve sistemsel olarak hayati programların burada yer almaktadır. Bu nedenle koruma amaçlı olarak genellikle Deep Freeze işlemi C sürücüsüne uygulanır. Dondurma işlemi gerçekleştirilen bilgisayarda indirilen dosyalar, ziyaret edilen web sayfaları vb. gibi C sürücüsü / masaüstü üzerinde yapılan tüm hareketler bilgisayar yeniden başlatıldığı anda sıfırlanır. Böylece bilgisayara yüklenen dosyalar içerisine gizlenmiş olan zararlı yazılımlara ve gereksiz dosyalara karşı sistem tamamen korunmuş olur. Bilgisayar her yeniden başlatıldığında programı kurmadan önce ayarlanan düzene geri dönmektedir. Ayrıca DeepFreeze internet kafelerin tercih ettiği vazgeçilmez programlardan biridir.

Deep Freeze Özellikleri Nelerdir?

  1. Programın arayüzü ve kullanımı oldukça basittir
  2. Bilgisayardaki C sürücüsüne ek olarak diğer sürücülerden herhangi birini veya tümüne Deep Freeze işlemi uygulanabilmektedir
  3. İsteğe göre belirlenen gün ve saatlere göre ayarlama yapılabilmektedir.
  4. Şifreleme özelliği sayesinde Deep Freeze ayarlar sayfasına erişim sınırı koyulabilmektedir.
  5. Deep Freeze işlemini aktif/pasif etme özelliği.

Deep Freeze Olumsuz Özellikleri Nelerdir?

  1. Ani bir elektrik kesintisi nedeniyle kapanan bilgisayardaki tüm çalışmalar sıfırlanacaktır. Bu yüzden bilgisayarınıza Deep Freeze işlemini uyguladıktan sonra her ihtimale karşı dosyalarınızı belirli zaman aralıklarında kaydetmeyi unutmayın.
  2. Deep Freeze’den sonra bilgisayara yeni bir program yüklemek zahmetlidir. Dee Freeze paneline giriş yapıp korumayı pasif hâle getirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekmektedir. Gerekli programları yükledikten sonra Deep Freeze paneline giriş yapıp korumayı yeniden aktif hâle getirmek ve bilgisayarı yeniden başlatmak gibi zahmetli bir yol izlemek zorunda bırakıyor ne yazık ki.

Not: Program kullanımını tam olarak bilmeyen kişilerin bilgisayarlarına Deep Freeze kurmaları önerilmemektedir. Birçok kullanıcı dikkatsiz kullanımdan dolayı Deep Freeze’i bilgisayardan kaldırmayı beceremediği için format atmak/attırmak zorunda kalmaktadır.

Author:
Ben Umut Var, İstanbul'da yaşıyorum. 2009'dan bu yana Seyyar Tasarımcı marka adıyla freelance grafik tasarımcı ve içerik üreticisi olarak çalışıyorum. Genel olarak logo ve sosyal medya tasarımı (post, story, reklam) üzerine çalışmalar hazırlıyorum. Ek olarak zaman kazandıran pratik bilgiler paylaşıyorum.

Haydi İş Konuşalım!

İş teklifleriniz, birebir özel ders-danışmanlık istekleriniz veya merak ettiklerinizle ilgili günün her saatinde mesaj gönderebilirsiniz. Acil durumlarda daha hızlı cevap alabilmek için Whatsapp’tan iletişime geçebilirsiniz.